Styl skandynawski cieszy się na całym świecie dużym uznaniem, znajdując zastosowanie w wielu wnętrzach, w tym również w kuchni. Kuchnia w stylu skandynawskim jest minimalistyczna, ale jednocześnie przytulna, ciepła i bardzo funkcjonalna. Kuchnie zaaranżowane w stylu norweskim cechują się poza tym prostotą, surowością oraz oszczędnością w dodatkach. Urządzając kuchnię w stylu skandynawskim warto mieć na uwadze, że nie musi być ona nudna i oczywista. To od Ciebie zależy, jaki efekt osiągniesz, wzbogacając aranżację o odwołania do innych stylistyk. Ważne, by kuchnia spełniała założenia skandynawskiego stylu i była funkcjonalna oraz naturalna. Sklep skandynawski oferuje wszystko, co niezbędne, by urządzić wnętrza w stylu norweskim, od mebli i oświetlenia aż po dekoracje i dodatki.
Kuchnia w stylu skandynawskim - cechy stylu norweskiego
Głównymi wyznacznikami stylu norweskiego są: prostota, minimalizm, naturalność i lekkość. Styl skandynawski w domu w całości opiera się na surowcach ekologicznych, takich jak drewno, szkło, kamień czy metal, gdyż jedną z podstawowych jego cech jest ścisły związek i odwołanie się do natury. Poza tym, w duńskich czy szwedzkich kuchniach nie ma miejsca na zbędne przedmioty - w urządzaniu wnętrz głównymi wyznacznikami są funkcjonalność i wygoda. Co jeszcze charakteryzuje styl skandynawski w kuchni, salonie, łazience czy sypialni?
- Wszystkie wyznaczniki takiej aranżacji pomieszczeń, w tym kuchni, wynikają z przemyślanego zagospodarowania wnętrza. Skandynawskie dodatki do kuchni czy salonu stanowią nie tylko ozdobę, ale przede wszystkim są praktycznymi akcesoriami wykorzystywanymi na co dzień. Praktyczne i funkcjonalne meble oraz dodatki sprawiają, że w mieszkaniu panuje harmonia.
- Głównym założeniem aranżacji kuchni w stylu skandynawskim, salonu czy sypialni jest optyczne powiększenie przestrzeni. Dzieje się to dzięki jasnej kolorystyce i prostym w swych kształtach meblom, często zbliżonym do geometrycznych brył.
- Duże znaczenie w urządzaniu wnętrz skandynawskich ma oświetlenie. Wynika to ze specyfiki klimatu skandynawskiego, gdzie mała ilość promieni słonecznych w ciągu roku powoduje, że często korzysta się ze sztucznego światła.
- W kuchni i innych pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu skandynawskim bardzo ważną rolę odgrywają tkaniny. Dominują tutaj naturalne materiały takie jak: bawełna, len czy juta, ciekawym elementem są też pledy o grubym splocie.
Warto jeszcze dodać, że styl skandynawski jest niejednolity i można spotkać różne jego odmiany, typowe dla poszczególnych krajów skandynawskich. I tak, styl duński to przewaga bieli i delikatnych kształtów, w szwedzkiej kuchni w stylu skandynawskim dominować będzie kolor biały w połączeniu z drewnem, a kuchnia w stylu fińskim mocniej będzie akcentować kontrasty, łącząc na przykład biel z czernią.
Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim - kolorystyka
Styl skandynawski wyróżnia się dominacją koloru białego, ale w aranżacjach kuchni norweskich wykorzystuje się często dodatki elementów drewnianych i innych naturalnych materiałów. Biel, beż czy szarość przeważają w kolorze ścian, mebli i podłogi. Wybór jasnych barw do nowoczesnej kuchni skandynawskiej, salonu czy sypialni nie jest przypadkowy - te kolory sprawiają, że wnętrze wydaje się jaśniejsze i przestronniejsze.
Ważną rolę w nowoczesnej kuchni w stylu skandynawskim odgrywają kolorowe dodatki o mocnych, kontrastowych barwach. Wyraziste kolory połączone ze stonowaną bielą i szarością idealnie ożywiają skandynawskie wnętrze i nadają mu wyjątkowy charakter. Najczęściej wybieranym skandynawskim kolorem jest turkus, błękit, mięta lub zieleń, a także odcienie brązów czy czerń. Kolory kuchni w stylu skandynawskim są zawsze zbliżone do tych, które występują w naturze i do nich nawiązują.
W kolorystyce skandynawskiej kuchni jak najjaśniejsze powinno być tło, a pozostałe kolory powinny lekko przełamywać i dopełniać biel, beż czy szarość. Ważne, by przestrzeń w ciemniejszym kolorze nie zdominowała całego pomieszczenia, a była jedynie dodatkiem i uwydatnieniem naturalnych tonów. Z dodatkami o mocnych, kontrastowych kolorach często bywa połączone geometryczne wzornictwo skandynawskiej kuchni - takie zestawienie wprowadza życie i podkreśla charakter stylu skandynawskiego.
Meble kuchenne w stylu skandynawskim - na co zwrócić uwagę?
Jeśli urządzasz kuchnię w stylu skandynawskim, wybierz meble charakteryzujące się prostą formą, o gładkich frontach zabudowy lub prostym frezowaniu. Dobrze sprawdzi się tutaj biała kolorystyka, a wykończenie zarówno matowe, jak i w połysku będzie prezentować się doskonale.
Wyjątkowo oryginalnie w kuchni skandynawskiej prezentują się drewniane meble pomalowane na biało lub nowoczesne meble wykorzystujące metal i szkło. Drewniane elementy, jak blaty czy forniry na ścianach, będą doskonałym nawiązaniem do natury i ciekawym dodatkiem dekoracyjnym. Nowoczesnym akcentem do kuchni w stylu norweskim jest blat kamienny w chłodnych odcieniach dodający charakteru całej aranżacji.
Mała kuchnia w stylu skandynawskim ma często umeblowanie ograniczone do do jednorzędowej zabudowy lub w kształcie litery L. Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na projekt kuchni skandynawskiej o większym metrażu, doskonałym rozwiązaniem będzie wyposażenie jej w drewniany stół albo wyspę kuchenną.
Nowoczesna kuchnia w stylu skandynawskim - dodatki
Chociaż kuchnia skandynawska cechuje się minimalistyczną i oszczędną formą, jest jednak ciepła i przytulna. Dzieje się tak za sprawą dobrze dobranego oświetlenia i naturalnych dodatków. Czym uzupełnić wystrój kuchni w stylu skandynawskim? Jako naturalne akcenty dobrze będą prezentować się ściereczki wykonane z lnu lub bawełny. Idealnym dodatkiem będą także drewniane przybory kuchenne (jak łyżki, łopatki czy mieszadła) oraz drewniane młynki do soli i pieprzu. Jeśli preferujesz elementy z metalu, sprawdzą się tutaj garnki stalowe, trwałe, praktyczne, a jednocześnie piękne.
W kuchni skandynawskiej ważna jest funkcjonalność i wrażenie uporządkowanej przestrzeni, dlatego starannie dobierz wszystkie elementy: zastawa stołowa skandynawska, w tym eleganckie szklanki czy talerze skandynawskie będą stanowić doskonałą dekorację, a zarazem służyć w codziennym użytkowaniu. Ciekawym elementem są wieszaki na akcesoria kuchenne, również dobrane kolorystycznie do wystroju. Do nowoczesnego wnętrza skandynawskiego w kuchni będą pasowały także metalowe pojemniki na produkty spożywcze oraz koszyki wykonane z naturalnych materiałów, na przykład z wikliny.
Szczególną zaletą skandynawskiej estetyki jest łatwość w łączeniu jej z innymi stylami, dlatego w kuchni inspirowanej stylem skandynawskim doskonale będą się prezentowały elementy boho czy modern. Styl skandynawski stwarza wiele możliwości aranżacji kuchni - wszystko zależy od Twoich upodobań, wielkości pomieszczenia i zastosowanych w nim dodatków.
Przykłady aranżacji kuchni w stylu skandynawskim
Jeśli wciąż trudno Ci się zdecydować na wybór aranżacji kuchni, a chcesz urządzić ją w stylu skandynawskim, masz naprawdę duże pole do popisu! Zastanów się, czy wolisz chłodne i nowoczesne wnętrza, czy może takie o bardziej przytulnej atmosferze? Jakie kolory dodatków preferujesz? Styl skandynawski pozwala urządzić zarówno industrialną, jak i modną kuchnię w naturalnym klimacie. Możesz zainspirować się kilkoma przykładami urządzenia kuchni w stylu skandynawskim:
- kuchnia w stylu skandynawskim z przewagą bieli i drewna - to połączenie jasnych kolorów wraz z drewnianymi dodatkami, najczęściej z blatem lub fornirami na ścianach. Meble są gładkie, matowe lub w połysku, zaprojektowane w różny sposób, w zależności od wielkości pomieszczenia. Dobrze sprawdzą się tutaj elementy folkowe - idealne, jeśli chcesz bardziej ocieplić przestrzeń i nadać jej domowy, przytulny charakter;
- kuchenne wnętrza skandynawskie w połączeniu z metalem - tutaj możesz eksperymentować z równego rodzaju metalowymi uchwytami (dobrze wyglądają takie w kontrastowych kolorach, np. czarne uchwyty do białych mebli). Metalowe wieszaki na ściereczki, czarny zlewozmywak czy elementy blatu również będą ciekawym dopełnieniem aranżacji;
- szara kuchnia w stylu skandynawskim - do takiego wystroju kuchni idealnie komponują się elementy z cegły, drewna czy metalu, na przykład tapeta o czerwono-ceglanym zabarwieniu. Takie akcenty ożywią pomieszczenie, a dodatki w postaci nowoczesnych czajników elektrycznych czy pojemników na produkty spożywcze dodatkowo dodadzą jej funkcjonalności.
Możliwości urządzenia kuchni w stylu skandynawskim jest wiele. Kuchnia ma przede wszystkim stwarzać idealne warunki do korzystania z niej, zaś efekt wizualny jest na drugim miejscu. Sposobów na aranżację jest jednak niemalże tyle, co osób i mieszkań - w tak bogatej ofercie propozycji i inspiracji z pewnością znajdziesz styl dopasowany do Ciebie!